+90 232 478 36 18

Alüminyum Alvinal

Alüminyum Alvinal Kablo Hakkında bilgi

Alüminyum Alvinal

Alüminyum elektrik alanında yüzyıla yakın bir süredir kullanılmaktadır.Alüminyum hafifliği eşit elektrik geçirgenliğinde yaklaşık bakırın yarı ağırlığında ve fiatının daima bakırdan düşük olması ve elektrik şebeke maliyetlerininde sağladığı büyük ekonomi nedeniyle elektrik alanında en ekonomik ana iletken malzemesi olmuştur.
Önceleri eklemede rastlanan aksamlar son 20 yıldıralüminyumun özel karakteristliklerine göre geliştirilmiş ek malzemeler ile giderilmiştir. Bunun sonucu pek çok dış ülke alçak orta ve yüksek gerilimli hava hatlarında yeraltı kablo şebekelerinde ve yeraltı dağıtım baralarından bakır iletken yerine yalnızca alüminyum bakır iletken kullanılmaktadır.
Son yirmi yıl içinde tüm ülkelerde bilhassa alüminyum tüm iletkenlerde alçak orta ve yüksek gerilimli yeraltı kablo kullanımında büyük artışlar meydana gelmiştir.
Alüminyum iletken olarak sağladığı ekonomi,yeraltı kabloları içinde geçerli olmaktadır.Bütünüyle bakır iletkenli olarak inşa edilmiş, bir yeraltı şebekesinin alüminyum iletkene dönüşmesinde bir kısım zorluk ve kararsızlıklar olması olağandır.Aynı zorluklar tüm diğer ülkelerde yaşanmıştır.Hava hatlarında olduğu gibi yeraltı şebekelerinde de alüminyum iletkene geçilmesi halinde sağlanacak ekonominin boyutu ülkemiz için zamanının geldiği gerçeğini ortaya koymaktadır.

Alvinal kablolar , Türk Standardı TS 212'ye uygun olup 0,6/1 kv için alüminyum iletkenli olarak 3 ayrı tipte imal edilmektedir.

1- ALVİNAL-D ( YAVV-NAYY ):
Pvc yalıktanlı ve kılıflı düşük kesitli nötr iletkenli dört damarlı enerji kablolarıdır.Kuvvet ve kumanda merkezleri endüstri ve genel kullanma ile ilgili bina tesisatlarında , bilhassa iç tesisatta , kablo kanallarında ve dış tesissatta,dış mekanik tesirleri ilerde meydana getirebileceği tehlikeler önlenmek şartıyla toprak içinde kullanılabilir.

2- ALVİNAL-K ( YAVMV-NAYCY ):
Pvc yalıtkanlı ve kılıflı nötrü konsantrik bakır iletkeni üç damarlı enerji kabloları. Genel olarak toprak ferş edilir.Bilhassa tek elektrik şebekelerinde sokak aydınlatması branşman ve dağıtım kablosu olarak kullanılır.Kazma kürek vs gibi aletlerle kablonun zedelenmesi halinde konsantrik nötr iletken arızalanan faz hattınınbağlı olduğu sigortayı kolaylıkla attırmayı temin eder.

3- ALVİNAL-Z ( YAVŞV-NAYFGBY):
Pvc yalıtkanlı ve kılıflı çelik zırhlı düşük kesitli nötr iletkenli dört damarlı enerji kabloları. Bilhassa yeraltı ağır hizmet ve işletme şartları için geliştirilmiştir.Zırh kaygan ve çöküntülü arazilerde maden ocakalrında gerekli dayanımı temin edecek güçtedir.Nehir ve denizaltı kablosu olarak da kullanılabilir.

Kablo kataloğu için tıklayınız.

<